Začínají prázdniny - na co se mohou návštěvníci památek těšit na Královéhradecku a kde bude naopak dočasně omezen provoz?

Letní měsíce jsou neodmyslitelně spjaty s dovolenými, výlety a odpočinkem. Vítaným cílem turistů jsou také objekty ve správě Národního památkového ústavu, na Královéhradecku zámky Hrádek u Nechanic, Náchod, Opočno, Ratibořice a hospitál Kuks.

„Letní měsíce obvykle patří mezi ty návštěvnicky nejsilnější, upřímně doufám, že letošek nebude výjimkou. Po dvou omezujících covidových letech chystáme kromě klasických prohlídek množství kulturních akcí, zpřístupňujeme věže, nebo naopak sklepení, s ohledem na školní prázdniny otevíráme dětské trasy, abychom měli odpovídající nabídku i pro tuto návštěvnickou skupinu. Pomyslným vyvrcholením prázdnin je Hradozámecká noc, která letos vychází na 27. srpna a na Královéhradecku se do ní zapojují všechny zámky v naší správě, tedy zámek Hrádek u Nechanic, Náchod, Opočno i Ratibořice“, zve k návštěvě Miloš Kadlec, ředitel Územní památkové správy na Sychrově, pod jehož vedení královéhradecké památky spadají. 

Na Hrádku u Nechanic se na léto rozšiřuje nabídka prohlídkových okruhů – ke stávajícím dvěma, které jsou zaměřeny na rod Harrachů, se přidává ještě okruh Od sklepů po věž, který je zaměřen na technické zázemí zámku, návštěvníci si prohlédnou například unikátní elektrickou rozvodnu z roku 1914 a na závěr prohlídky (při hezkém počasí) vystoupají na Hodinovou věž. V určených sobotách a nedělích bude dětské návštěvníky provázet paní hraběnka či slečna komtesa, děti se s ní mohou na závěr prohlídky vyfotit. Na Hrádku u Nechanic je možnost zakoupení pracovních listů pro děti s úkoly jak se zaměřením na zámek, tak park – listy jsou odstupňované dle věku dětí a k dostání jsou v pokladně objektu. Zámecký areál se stane během léta dějištěm muzikálů, koncertů, chystá se i pohádkové představení (13.-14.8.) a o víkendu 20.-21.8. Zámecké slavnosti s bohatým programem. Zároveň ale upozorňujeme, že od 25. července do 1. srpna bude zámek pro veřejnost uzavřen z důvodu natáčení pohádky, výjimečně bude otevřeno i v pondělí 4. července. Z hlediska stavební obnovy je zpracovávána dokumentace pro generální opravu střechy zámku.

V rámci obnovy tzv. Zámeckého kopce u zámku Náchod probíhají nyní dokončovací práce na modelování svahů a okolních ploch souvisejících s nově budovaným cestním systémem a schodišti. Probíhá intenzivní výsadba zeleně, jsou usazovány ocelové konstrukce v podobě zábradlí podél cest a schodišť včetně montáže ocelových lávek, které zajistí plynulý průchod okolo zámeckého kopce. Postupně dojde k ukončení dosadeb a také budou zapojeny nové technologie (závlahový systém v Idiných sadech, osazování nového osvětlení zámku na jižní straně kopce a celkové osvětlení cestního systému) spolu s pracemi na kamenných obkladech schodišť a opěrných zdí tak, aby mohl být tento projekt obnovy na podzim dokončen. V rámci obnovy a údržby zámku probíhají přípravné práce na realizaci hlavní ocelové lávky pod jižní terasou objektu a to zejména v podobě přípravy základových konstrukcí ve velmi složitém a svažitém skalním podloží. Vzhledem k tomu, že je tato aktivita úzce spjata s realizací vzorové obnovy zámeckého kopce, dochází ke vzájemné koordinaci stavebních prací. V nejbližších dnech bude zahájena sanace střešní krytiny na Piccolominsko–kuronském traktu, ukončení akce je plánováno na podzim 2023.

Prázdniny na náchodském zámku budou veselé -  9. července se proběhne Piccolominská slavnost, konec července bude patřit nočním prohlídkám, na srpen jsou plánovány Schaumburské slavnosti. Zámek je otevřen od úterý do neděle, je možné absolvovat zde dva prohlídkové okruhy, za hezkého počasí vystoupat na věž a nechybí ani speciální trasa pro děti s názvem Zámek hravě.

V druhém pololetí letošního roku bude zahájena realizace projektu obnovy -  sanace havarijního stavu střešní a stropní konstrukce objektu Letohrádku u zámku Opočno. Jedná se o první fázi obnovy atraktivního objektu v zámeckém parku s předpokládaným ukončením do konce roku 2023. Zámek Opočno vstoupil do letošní sezony s premiérovým zpřístupněním 2. patra zámku, kde vznikl nový prohlídkový okruh, který představuje dobu života rodiny Colloredo-Mannsfeld na konci 19. a začátku 20. století. Novinkou pro letošní sezonu je také možnost procházky po zámeckých arkádách v rámci vedených prohlídek -  k celkové reinstalaci i novému pojetí návštěvnického provozu došlo symbolicky 100 let od prvního zpřístupnění zámku veřejnosti.

Na 5. a 6. července jsou na Opočně přichystány již třinácté Svátky růží – návštěvníci si prochází provoněné a květinovými vazbami obohacené interiéry zámku pouze za asistence kustodů. V prázdninové nabídce nechybí ani noční prohlídky, divadelní představení či rozšířené prohlídky obrazáren, pro dětské návštěvníky je připravena unikátní výstava nadpřirozených bytostí z erbů evropské šlechty v životní velikosti s názvem Erbovní bestie. Pro dospělé je ve stejném termínu určena výstava Památky a jejich osudy – Rychnovsko – výstava fotografií.

Na zámku v Ratibořicích si letos připomínáme 100 let od odhalení sousoší Babička s dětmi. Slavnostní akt proběhne 8. července a bude k němu vydána samostatná tisková zpráva.

Kromě dvou stávajících prohlídkových okruhů zámku se v červenci a srpnu otevře také zkrácený okruh pod názvem Prohlídka zámku pro děti s komtesou Hortensií. Prohlídka je určená dětem ve věku od 4 let v doprovodu dospělých a je realizována 6x denně v předem určených časech, prohlídku vede kostýmovaná průvodkyně. Rozšířenou návštěvní dobu mají v letních měsících také technické památky v Babiččině údolí – Rudrův mlýn a vodní mandl. V kulturním programu nechybí tradiční červencové nocturno (9.7.) a setkání majitelů historických motorových vozidel, doprovázené vystoupením kapely Swing sextet z Náchoda (13.8.).

Hospitál Kuks se stal v letošním roce vyhledávaným místem pro úspěšná muzikálová a divadelní představení, během prázdnin zde návštěvníci uvidí například představení Muž se železnou maskou, Dracula, Noc na Karlštejně nebo Edith Piaf. V červenci zde bude již tradiční noční běh, konec srpna bude patřit velkolepému festivalu Theatrum Kuks. V kostele Nejsvětější Trojice probíhá již 13. ročník mezinárodního festivalu klasické hudby (9. 7.; 23. 7.; 6. 8.;20. 8.). Hospitál standardně nabízí čtyři prohlídkové okruhy, okruh Hospitál seznamuje návštěvníky s historií tohoto světově unikátního komplexu, turisté mohou dále navštívit rodinnou hrobku zakladatelů nebo dva prohlídkové okruhy Českého farmaceutického muzea. Volně přístupná bylinková zahrada má 144 záhonů, výrobky nejenom z ní najdete v Bylinkářství na nádvoří, obchůdek s bylinkami je stejně jako celý hospitál o prázdninách otevřený každý den od 9 do 17 hodin.

Plánované akce na královéhradeckých  objektech

Nabídka pro rodiny s dětmi

Fotografie ke stažení

Související kontakty

Nepodléhá CC

PhDr. Miloš Kadlec

  • ředitel/ka územní památkové správy
  • BE8524BE-6F17-4546-AA87-2998DE46E495 482 360 003, 603 105 335
46F7E700-59DD-49E2-B445-AA370B18658A ÚPS na Sychrově
3/, Sychrov 3
Nepodléhá CC

Mgr. Lucie Bidlasová

  • vedoucí oddělení
  • BE8524BE-6F17-4546-AA87-2998DE46E495 773 775 944
46F7E700-59DD-49E2-B445-AA370B18658A ÚPS na Sychrově
3/, Sychrov 3